Eskrim Blog

Eskrim Vücut Kordonu Tamiri

Her eskrimci şu anı yaşar: Mükemmel bir dokunuşla sayı kazandığını zanneder ve kendini kutlar. Ancak bu durum skor cihazına (Aparey) bakıp ışığın yanmadığını fark edene kadar sürer. Eskrimcinin zihninde milyonlarca soru vardır. Dokunuş yaptım mı? Evet, yaptım, çok iyi biliyorum. Acaba rakibimin elektrikli yeleğimi bozuk? Neden yanmadı? Makara (Anlör-Eskrimcilerin bağlanarak, skor cihazı ile devreyi sağladıkları sistem) bozuk olabilir? Deliriyor muyum? Dürtüş yaptığımdan eminim…rakibine sorar, rakibi dokunduğunu söyler.

Tüm bunların hepsi mümkündür, mümkün olmayan şey delirme kısmı, genellikle delirmiyorsunuzdur. Bu senaryoların basit bir açıklaması var;

Bozulmuş ya da kırılmış bir vücut kordonu!

Vücut kordonu eskrim çantanızdaki en önemli ve en kırılgan ekipmanlardan biridir. Bu kilit parçanın düzenli bakımı ve kontrolü antrenman ve yarışma esnasında önemli durumlarda büyük bir farklılık yaratabilir.

Nem Eskrim Vücut Kordonunun En Büyük Düşmanıdır!

Eskrim bittiğinde vücut kordonunuzu koymadan önce onu birkaç dakika kuruması için bırakın. Kordonlarınızı kullanmadığınızda açıkta bırakmayın, eskrim çantanızın içinde etrafı plastik bir bölmede yada plastik bir çantanın içinde ASLA saklamayın. Kordonlarınızı pamuklu bir çanta yada pamuklu bir kese içinde saklamalı ve bu çanta içinde muhafaza etmelisiniz.

Eskrim Vücut Kordonlarının Temel Öğeleri

Vücut kordonlarının nasıl tamir edildiğini anlatmadan önce onların nasıl çalıştığı hakkında birkaç temel öğeyi bilmeniz gerekir. Her üç silahta da farklı fonksiyonlar olmasına rağmen benzerlikleri vardır.

Vücut kordonları skor makinasına (Aparey) bağlanan ucu itibari ile 3 pimli bir uca sahiptir. Bu 3 pim kabloların uzunluğu boyunca uzanan A,B,C hatları olarak adlandırılan ayrı kablolara bağlanır. A,B hatları birbirine yakındır ve C hattı diğer ikisinden ayrıdır.

Vücut kordonunun diğer tarafı silahta bulunan soketin içine girer ve silahtan silaha ve stilden stile değişir. Bu farklılıklara rağmen telleri tamir etmek epe ve flöre/kılıç kablolarında benzerlik gösterir.

Epe Vücut Kordonu nasıl çalışır?

Epe de Vücut kordonunun her iki ucuda aynıdır. A ve B hatları bıçağın oluğundan aşağı doğru ilerleyen iki kabloya yol açar. Uca (puandere) basıldığında uçtaki yay iki kabloya temas eder ve bir vuruş kaydederek devreyi tamamlar. C hattı koruyucu (tas) soket montajı yoluyla bağlanır ve koruyucuyu (tası) ve bıçağı topraklar böylece rakibin silahı dokunursa vuruş kaydedilmez.

Flöre / Kılıç Vücut Kordonu nasıl çalışır?

Flöre ve kılıç vücut kordonları aynıdır. Ancak hangi silahın kullanıldığına bağlı olarak farklı fonksiyonları vardır. Flörede A hattı elektrikli cekete bağlanan krokodil (timsah ağzı) klipsine götürür. B hattı silah soketine bağlanır ve flörenin oluğundan aşağıya doğru giderek kabloya bağlanır. Akımı bıçaktan ve aşağıya ve rakibin elektrikli ceketine taşıyan hat budur. C hattı koruyucuyu (tas) soket ağzı yoluyla bağlar ve koruyucuyu (tas) ve bıçağı topraklar, böylece rakibin silahı dokunursa vuruşlar kaydedilmez.

Kılıçta A hattı elektrikli cekete bağlanan krokodil (timsah ağzı) klipsine götürür. B ve C hatları silah soketine bağlanır (ve kısa devre edilir). Kılıçta rakibin maskesine, elektrikli cekete veya eldivenin elektrikli bilek kısmına dokunduğunda bir vuruş kaydeder.

Vücut Kordonlarını Tamir Etmek İçin Hangi Araçlara İhtiyacımız Vardır?

Küçük bir yaratıcılıkla vücut kordonları çeşitli araçlar kullanılarak tamir edilebilir. Ancak eğer aşağıdaki aletlere sahipseniz bu işi daha kolay yapabilirsiniz.

 • Büyük düz uçlu kuyumcu tornavidası (manyetik uçlu olan tercih edilir)
 • Standart tornavida (genellikle düz uçluya ihtiyaç vardır )
 • Tel sıyırıcı
 • Tellerde iz bırakmak için marker kalem
 • Test kutusu yada ohm metre
 • Lehim tabancası (sadece (flöre ve kılıç için)
 • Karga burun pense (sadece flöre ve kılıç için)

Vücut Kordonunu Bozulmaya Karşı Test Etme

Eskrim yarışmasında bir tedarikçiye vücut kordonunuzu kontrol ettirirseniz, hangi hattın neden bozulduğunu basitçe sorabilirsiniz ancak bunu kendiniz yapıyorsanız problemin nereden kaynaklandığını bulmanın birkaç yolu vardır.

Test Kutusu İle Nasıl Test Edilir?

Bir kablonun başarılı bir şekilde tamir edilip edilmediğini anlatmanın mükemmel bir yolu olduğundan, bir test kutusunun nasıl kullanılacağını bilmek, kendi Vücut kordonlarını tamir etmek isteyen herkes için zorunludur. Birçok test kutusu vardır. Ama eskrimciler arasındaki en genel olanı biri kırmızı diğeri yeşil olan iki ışıklı olandır.

Test kutusuyla epe vücut kordonunu kontrol etmek

 • Vücut kordonunuzun makara ucunu test kutusuna takın
 • Diğer ucunda A ve B pimlerini tornavida (bir metal ile) kısa devre yaptırın (birbirine temas)
 • Eğer bu kısa devrede sürekli yeşil ışık yanıyorsa Vücut kordonu normal olarak çalışıyor demektir. Eğer yeşil ışık titriyorsa ya da yanmıyorsa bu bozukluk-kopukluk ya da gevşek bağlantı olduğunu gösterir. Eğer kırmızı ışık yanıyorsa bu vücut kordonunda herhangi bir yerde kısa devre olduğunu gösterir.
 • B ve C pimlerini kısa devre yaptığınızda sürekli kırmızı ışığı görmelisiniz. Eğer kırmızı ışık titriyorsa bu C hattında bir hata olduğunu gösterir.

Test kutusuyla kılıç/ flöre vücut kordonu kontrol etmek

 • Vücut kordonunuzun makara ucunu test kutusuna takın
 • Soket ucundaki B ve C pimlerini tornavida (bir metal) ile kısa devre yaptırın (birbirine temas)
 • Eğer B ve C pimlerinde kısa devre yaptığınızda sürekli bir kırmızı ışık varsa, Vücut kordonu normal çalışır. Eğer kırmızı ışık titriyorsa, ya da yanmıyorsa, bu Vücut kordonunda bir bozukluk ya da bağlantı kopukluğunu gösterir. Eğer yeşil ışıkta yanıyorsa bu herhangi bir yerde kısa devre olduğunu gösterir.
 • Sonra fişin silah ucu B piminin (daha ince pim) alın ve krokodil klipsinin dişleri arasına koyarak A hattına bağlayın.
 • Eğer sürekli bir yeşil ışık varsa, Vücut kordonu normal olarak çalışıyordur. Eğer titriyorsa ya da yanmıyorsa, A hattından krokodil klipsine giden kötü-bozuk-gevşek-kopuk bağlantı vardır.

Vücut kordonunda kırık-kopuk yeri bulmak

Yukarıdaki testleri yaparken, çeşitli yerlerde kabloyu tel boyunca ileri geri kıpırdatmak problemli alanda test kutusunda ki ışıkların yanıp söndüğünü gördüğünüzde hatanın nerde olduğunu görmenize yarayacaktır.

Skor Aleti (Aparey) ile Vücut Kabloları Nasıl Hızlıca Kontrol Edilir?

Çoğu zaman kordonunuz çalışmadığında siz eskrim yapıyor olursunuz. Burada iki pimli soket fişli flöre/kılıç kordonunu eskrim skor makinası (Aparey) kullanarak test etmenin hızlı bir yolu var. (Maalesef bu yöntem epe kordonlarında çalışmıyor.)

 • Makinayı kılıç için ayarlayın
 • Şüpheli Vücut kordonunu cihaz makara uçlarından birine takın
 • Krokodil klipsini iki dişe bağlayın (soket fişine)
 • Topraklama ışığı, (makinadaki küçük sarı ışık) kabloları hareket ettirsen bile yanan tek şey olmalıdır. Makinada eğer böyleyse kordonun çalışıyor demektir.
 • Eğer ışık yanmıyorsa A hattı arızalıdır.
 • Eğer hem topraklama ışığı hem de beyaz ışık yanıyorsa C hattı arızalıdır.
 • Eğer sadece beyaz ışık yanıyorsa B hattı arızalıdır.

NOT:  Bu tellerinizin çapraz bağlantı yapılıp yapılmadığını söylemez; bu onları onarırken bir hata yaparsanız ortaya çıkar. Çapraz teller pratikte kılıç için çalışır (epe için değil) ancak incelemede başarısız olur. Bu sebeple kabloları test kutusuyla kontrol etmek daha iyidir.

ESKRİM VÜCUT KORDONUNU TAMİR ETMEK

Kırık pim gibi daha görünür arıza yok ise yada bu arızayı tamir ettikten sonra, Vücut kordonumuzda aşağıdaki iki arızadan biri olabilir.

 1. Telin kendisinde kırılma-kopukluk var
 2. Pimdeki sıkıştırma vidasında gevşeklik var

Maalesef tam bir kopukluk yoksa, yada tel sadece kısmen bağlı değilse kopmanın nerede olduğunu görsel olarak söylemenin etkili bir yolu yoktur. Yukarıda da anlattığımız gibi eğer teli bir tarafa oynatırsanız ve test kutusundaki ışık yanıp sönerse bu sizin probleminizin nerede olduğunu gösterecektir. Çoğu zaman kılıç kordonları silah soket girişinin yakınlarından bozulur, çünkü bu alan tellerin en çok esnediği yerdir.

Fişin ile Silah Soketi Arasındaki Bağlantı Sorununu Düzeltme!

Bazen kordonunuzun fişi ile silahınızın soketine rahatça bağlanmaz veya gevşek bir bağlantı olur. Bu kabloyu oynatırken bazı tutarsızlıklara neden olabilir. Kılıçta skor makinasında yanan uyarı ışığı titrer. Flörede beyaz ışık yanar. Eğer kordon fişiniz silahınıza gevşek bağlandıysa, küçük bir tornavidayla pimleri ayırmanız, aralarını açmanız gerekir böylece kordon fişiniz silah soketine daha rahat oturur. Bu tip problemler yüksek kaliteli vücut kordonlarında ve soketlerinde daha az görülür.

Tornavidayı (benzer bir metali) pim aralarına dikkatlice itin ve hafifçe dışarı doğru genişletmeye çalışın

VÜCUT KORDONUNDAKİ KIRILMA NASIL DÜZELTİLİR?

Genel bir sorunla başlayalım: flöre/kılıç vücut kordonsundaki kırılma.

Flöre/kılıç vücut kordonunun soket fişi tarafındaki kırılmayı onarma;

Kordon silah soketine giren ikili pimlerin olduğu fişi (plastik fişi) açmak için (ikiye ayırmak) standart tornavida kullanmanız gerekir ayrıca soket bağlanmaya yarayan, silah ucu fişinin tutma klipsine giren, küçük bir vida da olacaktır, fişi açmak için bununda vidalarından açılması gerekmektedir. Çıkan tüm parçaların güvenli bir yere yerleştirildiğinden emin olun.

İpucu: tutma kelepçesi yayını kaybederseniz, epe basınç yayı ile aynıdır.

Kordon silah soketine giren fişi açınca, tellerin ve vidaların nasıl konumlandığına dikkat edin. 2 adet teliniz vardır, biri küçük vidayla biten, diğeri daha geniş bir vidayla biten. Küçük vida olan B hattı ve daha geniş olan C hattı. Marker kalem ile tek tek telleri birkaç cm aşağıya işaretlerseniz onları karıştırmazsınız bunun basit bir yöntemi, A hattına bir nokta koymak, B hattına iki nokta koymaktır. Kendi yönteminizi de oluşturabilirsiniz.

Her telin piminin tabanında küçük bir kare montaj parçası vardır. Teli tutan küçük vidayı sökmek için kuyumcu tornavidasını kulanın. Pimi telden çekin. Diğer taraf içinde tekrarlayın.

Tüm parçaların başarılı bir şekilde söküldüğüne dikkat edin-Pim vidaları pimlerde durmaktadır.

Şimdi kopukluğun nerede olduğunu bulmak istiyorsunuz. Kopukluk, açık renk şeffaf vücut kordonlarında, düz renk vücut kordonlarına göre daha kolay görülebilir. Problem olan gevşek pimin vidasını çıkardıktan sonra ( geri vidalayarak kolayca sabitleyebilirsiniz ) pense alın ve çıplak kabloyu tutarak sıkıca çekin eğer kopukluk sokete yakın bir yerdeyse kırık tel onu kaplayan yalıtımdan dışarı doğru çıkacaktır. Eğer değilse kopukluğun kablodan daha uzak bir yerde olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Her iki kabloyu da kopukluğun hemen altından aynı uzunlukta kesin. Teli 10 cm aşağı doğru çekin. Kabloların ucunu yaklaşık 2 cm olacak şekilde soyun. Katlayın ve doğru pimin içine geri yerleştirin.

Kendi üzerine katlanan üst telin pime sıkıca oturması gerektiğini unutmayın

Teli sabitlemek için küçük vidayı tekrar pime vidalayın. Sıkı olduğundan emin olmak için sağlamca çekin.

 NOT: Kullandığınız kordonun markasına bağlı olarak, elinizde ikiye katlamanızı gerektirmeyecek daha kalın tel olabilir. Bu nadir durumlarda, teli bir santimetre kadar soyun ve devam edin.

Pimleri plastik fişe geri yerleştirin. Kabloları ilk yerleştirdiğiniz plastik fişin tarafı gerçekten önemlidir.

Bir tarafta küçük bir çıkıntı olacak ve diğer tarafta küçük bir girinti olacak, önce küçük girintiye kabloları yana koymanın daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Teller başarıyla yerleştirildi-plastik fişin alt yarısındaki küçük çıkıntılara dikkat edin.

Her şeyi tekrardan geri vidalayın. Tek zor kısmı yayı ve klipsi geri yerleştirmektir. Bir elinizle masanın üstünde yay aşağı gelecek şekilde itin, ardından klipsi üste koyun ve tornavidaya geçmeden önce küçük vidayı parmaklarınızla vidalamaya başlayın.

Flöre/kılıç kablosunun silah ucundaki kopmayı tamir etmek için yapılanları özetlersek;

 • Kordonun silah ucundaki fişi açın
 • Marker kalem ile hatları işaretleyin, böylece karıştırmazsınız
 • Telleri tutan küçük vidayı kuyumcu tornavidası kullanarak açın
 • Pimi telden çekin
 • Diğer tarafta da aynı işlemi yapın
 • Teldeki kopukluğu bulun
 • Her iki teli de kopukluğun hemen üstünde aynı uzunlukta kesin
 • Telleri 10 cm aşağı doğru çekin
 • Tellerin sonundan 2 cm kadar soyun
 • Teli ikiye katlayın
 • Doğru olan pime geri yerleştirin
 • Küçük vidaları, telleri sağlamlaştırmak için pimde vidalayın
 • Sıkı olduğundan emin olmak için sağlamca çekin
 • Pimleri plastik fişe geri yerleştirin
 • Tüm bileşenleri tekrar vidalayın

Epe vücut kordonunu tamir etmek yada flöre/kılıç vücut kordonunun makara tarafındaki kırılmayı onarma;

Epe /flöre/ kılıç vücut kordonlarının makara (Anlör) tarafındaki kopukluğun tamirinin tüm süreci yukarıda anlatılanlarla tamamen aynıdır. Burada dikkat edilmesi gereken, tellerin takıldığı pimlerin plastik fişe geri yerleştirilmesinde karıştırılma ihtimali biraz fazladır. Bu yüzden onları işaretlerken ve birbirlerinden ayırırken özellikle dikkat etmeniz gerekir. Bunu yapmanın basit bir yöntemi, A hattına bir nokta, B hattına iki nokta koyma ve C hattına üç nokta koymaktır. Aynı şeyi herhangi bir vücut kordonunun üç pinli makara tarafındaki ucuyla aynı olduğu için ve epe vücut kordonunun silah tarafı fişi içinde geçerlidir.

Flöre/kılıç vücut kordonunun C hattındaki kopukluğu (krokodil hattı) tamir etmek;

 • Krokodil klipsi tamamen kopma eğilimindedir ve problemin tanımlanmasını kolaylaştırır. Ancak durum böyle değilse, aşağıdaki adımları uygulayın.
 • Önce kopukluğun nerede olduğunu bulun
 • Teli kopukluğun altından kesin (böylece kopukluğu kesersiniz)
 • Gevşek teli krokodil klipsinden çekin
 • Klipsi dikkatlice temizleyin
 • Kabloyu kestiğiniz yerden bir santimetre aşağıya soymak için kablo sıyırıcı kullanın
 • Teli krokodil klipsine tekrar sıkıca bağlamak için karga burun pensesi ve havya (lehim makinası) kullanın

Vücut Kordonunuzu Her Zaman Test Edin yada Deneyin!

Onarım konusunda yetkin olana kadar tamir edilmiş kordonları test (yukarıda belirtilen test kutusu yöntemini kullanarak) etmeden önce yarışmada kullanmamak önemlidir. Turnuvada telinizin kopmasını ve kritik bir durumda size sayı kaybettirmesini istemezsiniz.

Not: Kulüp, antrenörünüz yada ekipman tedarikçinize vücut kordonlarının dayanıklılığını ve sağlamlığını test etmelerini söyleyebilirsiniz. Birçok kulüp ve antrenörler vücut kordonlarının direncini ölçmek için OHM metre kullanılır. FIE kurallarına göre her bir vücut kordonun 1 ohm direncini aşmaması gerekir.

Özet:

Umarız bu kılavuz size Vücut kordonlarınızı yıllar boyunca çalışır tutmanıza yardımcı olur. Eğer yukarıdaki yönlendirmeleri dikkatlice takip ederseniz, kordonlarınızın yaşam süresini uzatırsınız.  

Dip Notlar:

 • Flöre ve kılıçta süngü tarzı bir vücut kordonu da vardır. Bu tip kordonun silaha bağlanan tek bir parçası vardır, ancak bu çok nadirdir ve bu yüzden bunların tamiri bu kılavuzda yer almamıştır.
 • Bir epe devresi normalde açıktır ve uca bağlandığında (750 gr üzerindeki kuvvet ile) kapanır. Bu da temas yayının bıçak telleriyle temas etmesine neden olur. İki ışıklı test kutusunda uca bağlandığında yeşil ışığı görmelisiniz kırmızı ışık bıçak tellerinin (A ve B hatları ) uçtan farklı yerlere değdiğini gösterir. Flöre devresi normalde kapalıdır, akım bıçak telinden yay, uç ve vidalardan aşağıya doğru sürekli akar ardından bıçağa geri döner. Sayı rakibin elektrikli ceketine değdiğinde (500 gr üzerinde kuvvetle) uca baskı yapılır ve devre kesilir.

Alıntılar için Kaynak:BETTER FENCER
Yazar: Jason Rogers

Düzenleyen: Recep Koç
Çeviri: Seda Arık Caner

Eskrim Vücut Kordonu Tamiri

Eskrim Vücut Kordonu Tamiri” için bir görüş

 1. Eskrim vücut kordonları bir eskrimcinin hayati önem derecesine sahip ekipmanlarından biridir. Bu çalışmanızdan dolayı bütün eskrimci kardeşlerim adına teşekkür ederim. Teorik olan bu çalışmanın bir video görseli ile desteklenmesinin daha faydalı olacağını düşünüyorum.
  Saygılarımla.

  Bülent Kurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön